Zdjęcie panoramiczne jako podstawa nowoczesnej stomatologiiDiagnostyka radiologiczna jest niezwykle ważnym elementem współczesnej stomatologii. Zaawansowane badania pozwalają rozpoznać zmiany chorobowe niewidoczne gołym okiem, również te zlokalizowane w obrębie kości szczęki lub żuchwy. Podstawą dla wielu procedur stomatologicznych jest zdjęcie panoramiczne – zwane też zdjęciem pantomograficznym lub po prostu pantomogramem.


Jak wygląda zdjęcie panoramiczne zębów?


Pantomogram obrazuje całą szczękę oraz żuchwę. Przedstawia ogólny stan wszystkich zębów, jak również struktur i tkanek otaczających, w tym kości szczęki i żuchwy, stawów skroniowo-żuchwowych, a nawet zatok (częściowo). Dzięki zdjęciu panoramicznemu stomatolog może zlokalizować np. zmiany zapalne okołowierzchołkowe, obecność i usytuowanie zębów zatrzymanych i niewyrzniętych, a nawet zmiany o znaczeniu nowotworowym (torbiele itp.). Zdjęcie panoramiczne można wykonać profilaktycznie, w celu kontroli, a także jako element diagnostyki i przygotowania do różnych rodzajów leczenia stomatologicznego, w tym zabiegów chirurgicznych, implantacji czy przed założeniem aparatu ortodontycznego.


Jak wykonuje się zdjęcie panoramiczne?


Pantomograf wykorzystuje promieniowanie RTG, jednak jego ilość jest niewielka i badanie jest w pełni bezpieczne. Standardowo jednak należy unikać badań radiologicznych, w tym pantomogramu, u kobiet w ciąży, a także w przypadku podejrzenia ciąży.


Przed wykonaniem zdjęcia panoramicznego pacjent powinien zdjąć wszystkie ruchome uzupełnienia protetyczne, okulary, ozdoby do włosów oraz biżuterię mogącą zawierać elementy metalowe. Przed badaniem pacjent nakłada fartuch ochronny. Lekarz dostosowuje wysokość aparatu do wzrostu pacjenta. Przystępując do badania pacjent opiera podbródek na specjalnym podparciu, a głowa zostaje unieruchomiona za pomocą uchwytów. Następnie pacjent przygryza gryzak urządzenia (brzegi siekaczy górnych i dolnych są zaciśnięte w wyznaczonym rowku gryzaka). Postawa wyprostowana, język dotyka podniebienia. Jak zawsze w przypadku zdjęć RTG pacjent musi wytrzymać chwilę w nieruchomej pozycji. Już po chwili zdjęcie jest gotowe i może posłużyć do planowania kolejnych etapów leczenia.