Tomografia komputerowa zatok


Zatoki przynosowe to wypełnione powietrzem przestrzenie w obrębie kości twarzy, mające połączenie z jamą nosową. Zadaniem zatok jest m.in. nawilżanie i ocieplanie wdychanego powietrza. U zdrowej osoby zatoki powinny być wolne od płynu.

Zakażenia wirusowe, bakteryjne lub grzybicze, a także nawracające infekcje górnych dróg oddechowych oraz nieleczona próchnica zębów mogą przyczynić się do rozwoju przewlekłego zapalenia zatok. Choroba objawia się m.in. trudnościami w oddychaniu przez nos, zalegającą wydzieliną (często o charakterze ropnym) oraz bólami głowy.

Tomografia komputerowa zatok to jedno z najbardziej precyzyjnych badań obrazowych, które pozwala uwidocznić m.in. ujścia zatok (czy są wolne, czy zatkane) oraz zgrubienia błony śluzowej zatok. Zaletą tomografii jest możliwość obrazowania wszystkich tkanek w organizmie pacjenta, a więc zarówno tkanek miękkich, jak i kości. Dzięki tomografii można rozpoznać, czy w obrębie zatok nie pojawiły się np. torbiele, ropnie, zmiany rozrostowe oraz czy nie mamy do czynienia z wadami anatomicznymi.

Przebieg badania

Jeżeli badanie ma być wykonane z użyciem środka kontrastowego, pacjent powinien zgłosić się na czczo. W innym przypadku nie ma takiej konieczności. Pacjent kładzie się na stole tomografu w pozycji na plecach. Musi leżeć nieruchomo, aby nie zakłócić generowanego obrazu. Stół wjeżdża do tuby tomografu i odbywa się skanowanie. Badanie odbywa się przy użyciu promieniowania jonizującego. Cała procedura trwa kilkanaście minut.