Tomografia zębów

Orthopantomograph® Model OP-300 CB 3D/Instrumentarium

Orthopantomograph® jest to najnowszej generacji aparat do wykonywania zdjęć tomografii trójwymiarowej, zapewnia najwyższą jakością zdjęć do diagnozowania pacjenta pod kątem przeprowadzanych zabiegów implantologicznych oraz chirurgicznych.

TOMOGRAFIA 3D

 1. Tomografia 3D umożliwia wybór wielkości każdego obszaru badania:
  • obszar mniejszy 6×4 cm – optymalny dla miejscowego planowania implantologicznego,
  • obszar większy 6×8 cm pokrywający całość żuchwy i szczęki pacjenta.
 2. Możliwość wyboru dwóch rozdzielczości obrazu w obydwu wielkościach pola widzenia badania:
  • Standardowy skan trwa tylko 10 sekund z czasem promieniowania tylko 2,3 sekundy, skan wysokiej rozdzielczości przedstawia obraz „ekstremalnie ostrym" dającym możliwość uwidocznienia większej ilości detali diagnostycznych.  
 3. Cliniview oferuje profesjonalne narzędzia do obróbki obrazu 3D, który jest zapisany w formacie DICOM oraz oprogramowanie do opracowywania obrazu tomograficznego OnDemand 3 D Dental
 4. SmartView - przed właściwym badaniem tomograficznym 3D wykonywane są dwie ekspozycje obszaru żuchwy-szczęki po to aby precyzyjnie na wyświetlaczu można było wybrać interesujący nas obszar do właściwego badania tomograficznego. Gwarantuje nam to wyeliminowanie błędu nietrafnej ekspozycji.
 5. Dwie wielkości obszaru badania w połączeniu z ruchomym podbródkiem i z swobodnym wskaźnikiem miejsca badania na ekranie dotykowym daje nam pełen zakres swobody i dowolność ustawień podczas planowania implantologicznego.

Co to jest tomografia?

Tomografia to nic innego jak badanie radiologiczne dające obraz przestrzenny czyli 3D. Dzięki precyzyjnemu obrazowaniu wykorzystywane jest jako element diagnozy w planowanym leczeniu implantologicznym. Zdjęcie tomograficzne pozwala też lekarzowi obejrzeć dowolny przekrój poprzeczny badanego miejsca.

Tomografia zębów umożliwia precyzyjne zaplanowanie kolejnych implantów oraz daje lekarzowi idealny podgląd struktur kostnych, w których operuje, a których nie ma szans zobaczyć na zdjęciu wykonanym inne metodą radiologiczną.

Dlaczego wykonuje się tomografie zębów?

Stomatolodzy cenią badania tomograficzne za możliwość przyjrzenia się stanowi uzębienia w przekroju i na płaszczyźnie. Dodatkowo tomograf ujawnia metalowe wypełnienia czy mostki, które nie zawsze uwidoczniają się w innym obrazowaniu. Pełny ogląd pola operacyjnego gwarantuje implantologowi lepsze warunki pracy.

Tomografia zębów wykorzystywana jest także w ocenie zmian okołozębowych oraz śledzeniu zaburzeń rozwojowych w diagnostyce dentystycznej u pacjentów z nietypowymi kłopotami stomatologicznymi, a coraz częściej także w przypadku każdej planowanej interwencji chirurgicznej.

Czas trwania i wymagania wobec pacjenta

Badanie jest krótkie, nieinwazyjne, bezbolesne. Jak w przypadku każdego innego badania RTG, ciąża jest przeciwwskazaniem do badania, chyba że nie można go przełożyć na czas po rozwiązaniu.

Nie ma żadnych specjalnych wymagań ani konieczności dodatkowego przygotowania się pacjenta do badania tomograficznego. Technik korzysta z ekranu dotykowego, na którym wskazuje interesujący go obszar badania, uzyskując precyzyjne, ułatwiające mu pracę zdjęcia.

Czy każdy może wykonać tomografie i czy potrzebne jest skierowanie?

Każdy kto planuje leczenie implantologiczne albo zabieg chirurgiczny w obrębie jamy ustnej czy zatok może wykonać tomografię komputerową. W placówce, w której dentyści dysponują tego rodzaju sprzętem, o jego zastosowaniu zadecyduje lekarz prowadzący. W przypadku konieczności wykonania badania w placówce zewnętrznej gdy leczenie refundowane jest przez NFZ konieczne jest skierowanie.

W prywatnej placówce takiej jak Diagnodent skierowanie również jest wymagane. W przypadku kobiet ciężarnych prosimy o poinformowanie personelu o swoim stanie. Badanie jest bezpieczne dla dziecka pod warunkiem wdrożenia stosownej ochrony.