Zdjęcia cefalometryczne zębów

Orthopantomograph® Model OP-300 CB 3D/Instrumentarium

Orthopantomograph® jest to najnowszej generacji aparat do wykonywania zdjęć cefalometrycznych, zapewnia najwyższą jakością zdjęć do diagnozowania pacjenta pod kątem przeprowadzanego leczenia ortodontycznego.

Zaawansowana technologia precyzja:

  1. Optymalny czas ekspozycji dla każdego pacjenta jest zagwarantowany poprzez możliwość dopasowania czasu skanowania do parametrów pacjenta

  2. Aparat OP300 daje narzędzie do poddania ekspozycji tylko wybranego fragmentu czaszki; ta metoda ograniczania ekspozycji daje skrócenie czasu skanowania nawet do 5 sek., co znacząco obniża dawkę promieniowania otrzymywaną przez pacjenta.
  3. Aparat OP300 wyposażony jestw system AFC (Automatic Facial Contour) dobierający automatycznie parametry ekspozycji w trakcie skanowania, dla uzyskania optymalnego obrazu tkanki miękkiej
  4. Powyższe narzędzia stwarzają możliwość ograniczenia dawki promieniowania od 32 do 52% (w zależności od pacjenta) w porównaniu z tradycyjnym, standardowym zdjęciem cefalometrycznym
  5. Profesjonalne narzędzia systemowe ułatwiające pracę ze zdjęciem
  6. Zdjęcia symetryczne PA/AP oraz boczne części lub całej czaszki
  7. Automatyczna filtracja tkanki miękkiej - szczególnie przydatna przy zabiegach chirurgiczno-plastycznych i ortodoncji

Co to jest cefalometria

Planowanie leczenia ortodontycznego najlepiej zacząć od wykonania zdjęcia cefalometrycznego czyli specjalistycznego zdjęcie rentgenowskiego. Specjalna przystawka do aparatu pantomograficznego umożliwia wykonanie maksymalnie precyzyjnego obrazu struktur kostnych i skóry pacjenta.

Uzyskanie obrazu cefalometrycznego umożliwia zaplanowanie leczenia ortodontycznego opartego na analizie warunków zgryzowych oraz tkanek miękkich pacjenta.

Dlaczego się wykonuje zdjęcie cefalometryczne?

Precyzja oraz fakt, że równocześnie otrzymuje się wgląd w stan uzębienia oraz tkanek miękkich pacjenta to odpowiedź na pytanie dlaczego w ortodoncji akurat ten rodzaj obrazowania ma znaczenie szczególne. Obraz uzyskany na zdjęciu cefalometrycznym pomaga lekarzowi przeprowadzić perfekcyjną diagnostykę.

Jednorazowe badanie oraz wysoka jakość pozyskanych dzięki niemu zdjęć to wygoda i dla pacjenta, i dla ortodonty. Dzięki dokładnemu planowaniu leczenie ortodontyczne można zaplanować z przewidywalnymi dla pacjenta skutkami. Dzięki obrazowaniu cefalo można ograniczyć dawkę przyjmowanego promieniowania w stosunku do klasycznego RTG.

Ile trwa badanie i czy mogą wszyscy je wykonywać?

Czas trwania badania cefalometrycznego jest minimalny: samo badanie może trwać zaledwie kilka sekund. Dla pacjenta oznacza to zminimalizowanie przyjętej dawki promieniowania. Jak w przypadku każdego badania radiologicznego istnieją przeciwwskazania do wykonania cefalometrii ,a najważniejsze z nich to ciąża.

Pojedyncze badanie absolutnie nie jest szkodliwe ponieważ badanie cefalometryczne należy do badań wykorzystujących minimalną dawkę promieniowania.

Czy trzeba się przygotować do zdjęcia?

Badanie nie wymaga specjalnych przygotowań. W gabinecie pacjent zostanie poinstruowany przez lekarza w kwestii procedur. Głowa zostaje unieruchomiona w tzw. kraniostacie i przytrzymana na czas badania dzięki specjalnym uchwytom (uszy, nasada nosa). Badanie jest krótkie, nieinwazyjne, bezbolesne.

Zdjęcie w formie cyfrowej zostanie zapisane na płycie CD, może też trafić do pacjenta mailem. Dzięki specjalnym narzędziom systemowym i programom komputerowym raz wykonane zdjęcie cefalo przez długi czas będzie pomocne w diagnostyce ortodontycznej.

Czy do badania potrzebne jest skierowanie?

W przypadku wdrażania leczenia refundowanego przez NFZ i wykonywania badań w innej placówce niż ta, w której się leczymy konieczne jest skierowanie na badanie cefalometryczne. Również w gabinecie prywatnym dysponującym aparatem pantomograficznym albo w prywatnej placówce diagnostyki stomatologicznej skierowanie jest wymagane.

Badanie cefalometryczne traktowane jest jako najważniejsze narzędzie diagnostyczne w leczeniu wad zgryzu.

Gdzie wykonujemy zdjęcia cefalometryczne?

Obecnie Diagnodent posiada swoje placówki w Gdańsku, Bydgoszczy, Koszalinie i Toruniu. Obok doskonałej jakości sprzętu i wysokiej jakości zdjęć, gwarantujemy przyjazną i kompetentną obsługę uprzedzającą Państwa pytania i pomocną na każdym etapie badania.

Korzystając z usług Diagnodentu zapewniają sobie Państwo doskonałą diagnostykę i gwarancję szybkiego wdrożenia leczenia ortodontycznego precyzyjnie dostosowanego do Waszych potrzeb. Jeśli zachodzi potrzeba pozyskania skierowania, odpowiedni formularz mogą Państwo ściągnąć wprost z naszej strony internetowej.