Zdjęcie pojedynczego zęba

Zdjęcie pojedynczego zęba to badanie, które wykorzystywane jest w celu diagnostyki próchnicy i stanów zapalnych miazgi i tkanek okołowierzchołkowych korzeni zębów. Zdjęcia są na tyle dokładne i szczegółowe, że lekarz dentysta bez problemu będzie w stanie zdiagnozować problem, z jakim boryka się pacjent. Jedno wykonane zdjęcia uwidacznia maksymalnie cztery zęby.

Zdjęcie pojedynczego zęba to najczęściej wykonywane badanie RTG w stomatologii. Wykonuje się je przeważnie przed leczeniem kanałowym, w trakcie i po jego zakończeniu. Zdjęcie ukazuje koronę, korzenie, a także fragment otaczającej je kości. Mimo, że jest to zdjęcie pojedyncze, to uwidacznia zęby sąsiadujące z zębem badanym (trzy, maksymalnie do czterech zębów).

Badanie RTG nie wymaga specjalnego przygotowania. Nowoczesne aparaty stomatologiczne oferują obrazy w wysokiej rozdzielczości, przy jednoczesnej minimalnej dawce promieniowania. W zasadzie jedynym przeciwwskazaniem do wykonania prześwietlenia jest ciąża – u pacjentek ciężarnych badanie RTG wykonuje się tylko w stanach bezwzględnej konieczności. W przypadku badań u dzieci wykonuje się je przy zmniejszonej dawce promieniowania. Badanie RTG jest nieinwazyjne i nie zagraża powikłaniami, nie licząc ciąży, kiedy to ekspozycja na promieniowanie rentgenowskie może wywołać uszkodzenie płodu. Dzięki zdjęciu RTG lekarz stomatolog może rozpoznać próchnicę, zobaczyć przebieg kanałów korzeniowych, ocenić uszkodzenia w obrębie korzenia czy zdiagnozować stany zapalne w obrębie tkanek otaczających ząb. Obrazowanie rentgenowskie jest także istotnym elementem rozpoznawania zmian nowotworowych i innych w obrębie jamy ustnej. Wskazania do badania RTG zęba/zębów:

  • leczenie kanałowe – diagnostyka chorób zębów i tkanek okołowierzchołkowych,
  • leczenie ortodontyczne – ocena stosunków okluzyjnych (dotyczy zdjęć pantomograficznych),
  • diagnostyka zmian w obrębie kości (torbiele, martwica i inne),
  • badanie zatok przynosowych,
  • diagnostyka onkologiczna,
  • diagnostyka dolegliwości po stronie stawu skroniowo-żuchwowego.