Zdjęcie pantomograficzne zębów

Zdjęcie pantomograficzne wykonywane w Pracowni Radiologicznej Diagnodent ma na celu uzyskanie pojedynczego zdjęcia struktury twarzy, dzięki któremu doświadczony stomatolog jest w stanie dostrzec wszystkie zęby pacjenta, szczególnie te, które nie są widoczne w jamie ustnej. Uwidocznione na nim są także tkanki otaczające.

Tak precyzyjne zdjęcie umożliwia ocenę ogólnego stanu uzębienia pacjenta, włączając w to stawy skroniowo-żuchwowe i zatoki szczękowe. Jedną z największych zalet badania jest szeroki zakres obrazowania kości twarzy i zębów, niska dawka promieniowania, krótki czas wykonania badania i komfort każdego pacjenta.

Co to jest Pantomogram?

Pantomogram to nic innego a zdjęcie rentgenowskie, które odzwierciedla stan ogólny uzębienia i struktur otaczających zęby, czyli stawy skroniowo-żuchwowe, kości szczęki i żuchwy, zatoki szczękowe. Pracownia Radiologiczna Diagnodent korzysta z najnowszych pantomogramów cyfrowych, które emitują bardzo niską dawkę promieniowania.

Na czym polega Pantomografia

Pantomografia jest rodzajem zdjęcia rentgenowskiego wykonanego pantomografem. Wykonane za pomocą promieni rentgenowskich zdjęcia ukazują wszystkie zęby znajdujące się w jamie ustnej, uwzględniając również przyległe struktury anatomiczne. Jest to podstawowe badanie stomatologiczne, z którego skorzystać mogą pacjenci kliniki Diagnodent.

Wykonane zdjęcie przeglądowe jest poddane analizie stomatologa, który jest w stanie ocenić ogólny stan uzębienia pacjenta i podjąć odpowiednie kroki w leczeniu. Wykonane badanie jest bezbolesne i trwa zaledwie kilka minut. Czasem zdjęcie pantomograficzne uwidacznia zmiany, które nie dają żadnych objawów, takie jak torbiele czy nowotwory.

Zalety i wymagania do zdjęcia

Dzięki wykonaniu zdjęcia pantomograficznego, możliwe jest ukazanie wszystkich zębów szczęki i żuchwy, w tych niewidocznych w jamie ustnej. Niekwestionowaną zaletą tej metody jest uzyskanie wysokiej jakości zdjęcia przy relatywnie niskie dawce emitowanego promieniowania. Nie jest ona uciążliwa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Niezbędne ku wykonaniu zdjęcia jest odłożenie wszelkich ruchomych elementów znajdujących się w okolicy głowy. Są to na przykład aparaty słuchowe, okulary, metalowa biżuteria. Nie jest wymagane specjalne przygotowanie pacjenta, nie musi być na czczo, nie jest konieczne rozbieranie się, chyba że pacjent posiada nakrycie głowy.