Badanie radiowizjografem stomatologicznym

Snapshot - System przewodowej radiografii cyfrowej

Urządzenie produkcji fińskiej firmy INSTRUMENTARIUM DENTAL.

Snapshot - najnowszy oraz najbardziej zaawansowany technologicznie sprzęt fińskiej marki INSTRUMENTARIUM DENTAL - to przełom w dziedzinie przewodowej radiografii cyfrowej. Czujnik zapewnia natychmiastowe uzyskiwanie wysokiej jakości obrazów cyfrowych uzębienia oraz tkanki otaczającej.

Wykonanie zdjęcia jest łatwe i szybkie - wystarczy umieścić czujnik w jamie ustnej pacjenta, na sterownicy aparatu rtg wybrać ząb, któremu robimy zdjęcie, i wykonać ekspozycję. Po kilku sekundach na ekranie komputera pojawi się obraz, który możemy dowolnie opracowywać korzystając z oprogramowania Clini View dostarczanego wraz z ze zdjęciem na płycie CD.

Kliknij / dotknij zdjęcie, aby powiększyć.

Co to jest Radiowizjografia?

Radiowizjografia (wewnątrzustna radiografia cyfrowa) to zdjęcie punktowe rejestrowane na czujniku cyfrowym zamiast na kliszy. Radiowizjograf jest urządzeniem bezprzewodowym współpracującym dzięki Wi-Fi z komputerem. Łatwość obsługi, możliwość uzyskania dobrej jakości obrazu przy minimalnym naświetleniu to jego podstawowe zalety.

Odczyt obrazu radiowizjograficznego możliwy jest natychmiast po prześwietleniu interesującej stomatologa części jamy ustnej. Możliwość komputerowej obróbki pozyskanego obrazu znacznie zwiększa możliwości diagnostyczne.

Dlaczego sie wykonuję zdjęcie Radiowizjograficzne?

Zdjęcia radiowizjograficzne są nieocenione podczas leczenia kanałowego. Pozwalają one precyzyjnie ocenić długość kanału korzeniowego, eliminując błędy mogące wystąpić podczas jego czyszczenia. Pomagają ocenić gęstość kości, wykryć wczesne stadium próchnicy oraz zmiany okołowierzchołkowe.

Badania w wysokiej rozdzielczości gwarantują dentyście perfekcyjny wgląd w kanał zęba i skuteczne leczenie bez ryzyka pozostawienia w nim narzędzia czy niedokładnego wypełnienia. Zdjęcie radiowizjograficzne wykonuje się także w diagnostyce chorób przyzębia oraz w celu kontroli wyników prowadzonego leczenia.

Jak wygląda badanie i jaki jest czas trwania?

Badanie radiowizjograficzne wykonywane jest przed albo w trakcie trwania leczenia. Malutki czujnik umieszczony w jamie ustnej na wysokości leczonego zęba skanuje jego obraz i przekazuje bezpośrednio do komputera/smartfona, gdzie może być powiększony i opracowany przez specjalne programy komputerowe.

Skanowanie trwa kilka sekund. Pacjent może mieć gwarancję, że jeśli wszystkie trudno dostępne miejsca lekarz dentysta zobaczy jak na dłoni to leczenie przebiegać będzie maksymalnie precyzyjnie. Dzięki zdjęciu radiowizjograficznemu możliwe jest podejrzenie przebiegu leczenia i wyeliminowanie pomyłek w diagnostyce.

Wymagania wobec pacjenta

Nie ma żadnych specjalnych wymagań dotyczących pacjentów poddawanych badaniu bezprzewodowym radiowizjografem cyfrowym. Badanie jest bezpieczne zarówno dla kobiet w ciąży jak i dla dzieci. Minimalna dawka promieniowania i krótki czas skanowania czynią radiowizjografię najbezpieczniejszym obecnie badaniem stomatologicznym dającym doskonały wgląd w pole operacyjne.

Pacjent może czuć się w pełni komfortowo mając świadomość, że podejmowane przez lekarza działania nie są obarczone ryzykiem pomyłki, leczenie jest optymalnie zaplanowane a czas jego trwania nie będzie dłuższy niż to konieczne.

Jaka jest różnica pomiędzy radiowizjografią a innymi badaniami?

Od innych badań skutkujących powstaniem zdjęcia chorego zęba lub otaczających go tkanek radiowizjografia odróżnia się mniejszą dawką promieniowania, krótszym czasem skanowania oraz maksymalnie uproszczoną obsługą urządzenia wykonującego zdjęcie. Lekarz nie musi mieć specjalnego przeszkolenia - badanie jest w pełni automatyczne, ryzyko pomyłki nie istnieje.

Z uwagi na możliwość komputerowego powiększenia zdjęcia, wzgląd w leczone miejsce jest dla lekarza stomatologa znacznym ułatwieniem. Radiowizjografii można poddać kobiety w ciąży oraz małe dzieci. To badanie bezpieczne, skuteczne, nieinwazyjne i bezbolesne.